Season 10 - Cycle 2

Lessons

League 1+2: Tuesday 22 Oct, 29 Oct, 5 Nov, 12 Nov
League 5+6: Mondays 21 Oct, 28 Oct, 4 Nov, 11 Nov
League 3+4: Thursdays 24 Oct, 7 Nov, Friday 8 Nov, 14 Nov

Friday 25 Oct: problems in territory   shape problems   discussing the problems  (Sandmann)
Friday 15 Nov: shape problems (with solutions)   discussing the problems #2

Tesuji in pro games
Cosmic Go and the new style of Lee Changho
Ding Hao 6p vs. Ichiriki Ryo 8p
Ko fights in pro games
Lee Changho (9p) vs. Kim Changhoon (2p)
Never defend!

academy-tsumego-easy-s10c2w1   (pdf)  sol.   academy-tsumego-hard-s10c2w1   (pdf)  sol.
academy-tsumego-easy-s10c2w2   (pdf)  sol.   academy-tsumego-hard-s10c2w2   (pdf)  sol.
academy-tsumego-easy-s10c2w3   (pdf)  sol.   academy-tsumego-hard-s10c2w3   (pdf)  sol.
academy-tsumego-easy-s10c2w4   (pdf)  academy-tsumego-hard-s10c2w4   (pdf)

EGF Academy Season 10, Cycle 2, League 1
# Name Nick OV JS SD EG AP Won Lost
1 Oscar Vazquez DaCat 2 0
2 Javier Savolainen Assu 1 3
3 Sinan Djepov YoungPro 1 0
4 Elian Grigoriu GoFree1 1 0
5 Arved Pittner Gopard 0 2

The pairings / results of the 5 rounds:

Wed 23. Oct: DaCat vs GoFree1 YoungPro vs Assu W+Resign Gopard has a bye.
Mon 28. Oct: GoFree1 vs Gopard Assu vs DaCat B+6.5 YoungPro has a bye.
Wed 30. Oct: Gopard vs Assu B+Resign DaCat vs YoungPro GoFree1 has a bye.
Mon 4. Nov: YoungPro vs Gopard Assu vs GoFree1 B+8.5 DaCat has a bye.
Wed 6. Nov: Gopard vs DaCat B+Resign GoFree1 vs YoungPro Assu has a bye.


EGF Academy Season 10, Cycle 2, League 2
# Name Nick VO RC GW FC EC VS YL Won Lost
1 Vsevolod Ovsiienko FuturePRO 4 2
2 Robert Csizmadia rambo 4 2
3 Gabriel Wagner ihmsje 3 3
4 Feiyang Chen feiyang 3 2
5 Emre Cinar Blackninja 3 2
6 Virzhinia Shalneva Virginia 2 4
7 Yu-Kai Law jjki 1 5


EGF Academy Season 10, Cycle 2, League 3
# Name Nick NC DB YX AP AK DB MM Won Lost
1 Nyoshi Cao Nyoshi 5 1
2 Davide Bernardis dabe005 4 2
3 Yuze Xing xingyuze Forfeit Forfeit 3 3
4 Artemij Pishchalnikov Ar4 3 3
5 Askar Khusainov AskarKzn 2 4
6 Dragos Boldeanu vatradorna Forfeit 2 3
7 Mirta Medak MirtaM Forfeit 1 4


EGF Academy Season 10, Cycle 2, League 4
# Name Nick SZ AG TI SR OM AI SL Won Lost
1 Shukai Zhang KirbyZhang 6 0
2 Artur Gimadiev TigerGo 5 1
3 Tiberiu Irimia TibiSan 3 3
4 Stefan Rotarita rstefan 2 4
5 Olesia Malko olesia 2 4
6 Alexey Igonin Alexigo 2 4
7 Shizhao Li shizhao 1 5


EGF Academy Season 10, Cycle 2, League 5
# Name Nick NL AM AB SM AJ RM VD Won Lost
1 Nikolaj Lifanov MobyDik 6 0
2 Anna Melnyk annas Forfeit 4 2
3 Antoni Bugaj TinyFox 3 3
4 Stjepan Medak Rufus3000 2 3
5 Alena Jakimova vupf Forfeit 2 3
6 Robert Medak robinjo10 Forfeit 1 5
7 Vuk Dusanic vukkuv Forfeit 1 3


EGF Academy Season 10, Cycle 2, League 6
# Name Nick MZ DH GM SC EU Won Lost
1 Miles Zimo Zhang miles Forfeit Forfeit 3 1
2 David Heidel ddaavviidd 2 1
3 Georgeta Marcoci Georgeta1Forfeit 1 1
4 Stefan Chelariu tot543 0 2
5 Eduard Ungureanu EduardForfeit 0 1

The pairings / results of the 5 rounds:

Thu 24. Oct: Eduard vs miles +Forfeit tot543 vs ddaavviidd B+2.5 Georgeta1 has a bye.
Tue 29. Oct: Georgeta1 vs miles +Forfeit ddaavviidd vs Eduard tot543 has a bye.
Thu 31. Oct: ddaavviidd vs Georgeta1 B+Resign Eduard vs tot543 miles has a bye.
Tue 5. Nov: tot543 vs Georgeta1 miles vs ddaavviidd B+Resign Eduard has a bye.
Thu 7. Nov: Georgeta1 vs Eduard miles vs tot543 W+Resign ddaavviidd has a bye.