Season 6 - Cycle 2

Lessons

League 2: Thursdays 2 Nov, 9 Nov, 16 Nov, 23 Nov
League 3: Mondays 30 Oct, 6 Nov, 13 Nov, 20 Nov
League 4: Tuesdays 31 Oct, 7 Nov, 14 Nov, 21 Nov

10 New Moves from Russian Championship
Russian championship: Vjacheslav Kaymin vs. Ilja Shikshin 1p, shortest game in the world!
Ke Jie 9p vs. Shin Jinseo 8p

Frankfurt: Chen Feiyang vs. Gabriel Wagner
Frankfurt: Gabriel Wagner vs. Anton Grezechniok, Magic Sword trickplay
Frankfurt: Gabriel Wagner vs. Niels Schomberg

academy-tsumego-s6c2w1   solutions   academy-endgame-s6c2w1   solutions  
academy-tsumego-s6c2w2   solutions   academy-endgame-s6c2w2   solutions  
academy-tsumego-s6c2w3   solutions   academy-endgame-s6c2w3   solutions
academy-tsumego-s6c2w4   solutions   academy-endgame-s6c2w4   solutions
Winners: Siasio and ihmsje
EGF Academy Season 6, Cycle 2, League 2
# Nick gg SF LN OV GW Won Lost
1 guest 3 1
2 Siasio 3 1
3 Cassis0 3 1
4 DaCat 1 3
5 ihmsje 0 4

The pairings / results of the 5 rounds:

Wed 1. Nov: Siasio vs ihmsje W+Resign DaCat vs Cassis0 B+Resign guest has a bye.
Mon 6. Nov: ihmsje vs guest B+5.5 Cassis0 vs Siasio B+10.5 DaCat has a bye.
Wed 8. Nov: guest vs Cassis0 B+3.5 Siasio vs DaCat W+Resign ihmsje has a bye.
Mon 13. Nov: DaCat vs guest B+Resign Cassis0 vs ihmsje W+19.5 Siasio has a bye.
Wed 15. Nov: guest vs Siasio W+Resign ihmsje vs DaCat B+Resign Cassis0 has a bye.


EGF Academy Season 6, Cycle 2, League 3
# Nick AC VK AP KS BG Won Lost
1 anton007 3 1
2 albatros 2 1
3 alpi 1 2
4 kim2002 1 1
5 Grominet 0 2

The pairings / results of the 5 rounds:

Thu 2. Nov: anton007 vs alpi W+7.5 kim2002 vs Grominet albatros has a bye.
Tue 7. Nov: alpi vs albatros B+Resign Grominet vs anton007 B+Resign kim2002 has a bye.
Thu 9. Nov: albatros vs Grominet anton007 vs kim2002 B+ alpi has a bye.
Tue 14. Nov: kim2002 vs albatros B+ Grominet vs alpi B+Resign anton007 has a bye.
Thu 16. Nov: albatros vs anton007 B+ alpi vs kim2002 Grominet has a bye.


EGF Academy Season 6, Cycle 2, League 4
# Nick RC IA MM JG GV Won Lost
1 rambo 2 2
2 ionut10 2 0
3 MirtaM 1 3
4 Yasha2 1 1
5 gabitza 1 1

The pairings / results of the 5 rounds:

Wed 1. Nov: rambo vs gabitza B+1.5 ionut10 vs MirtaM W+14.5 Yasha2 has a bye.
Mon 6. Nov: gabitza vs Yasha2 MirtaM vs rambo B+Resign ionut10 has a bye.
Wed 8. Nov: Yasha2 vs MirtaM W+Resign rambo vs ionut10 B+Time gabitza has a bye.
Mon 13. Nov: ionut10 vs Yasha2 MirtaM vs gabitza W+Time rambo has a bye.
Wed 15. Nov: Yasha2 vs rambo B+Resign gabitza vs ionut10 MirtaM has a bye.